Pacific Fishery Management Council Appoints Advisory Body Members for the 2019-2021 Term

The Council appreciates all of the nominees’ interest and willingness to serve.  The Council reviewed the nominations and appointed Advisory Body representatives to the following positions for the 2019-2021 Advisory Body term.  Additionally, the Council increased the number of California Sport positions on the Salmon Advisory Subpanel from one to two.

The Council will solicit nominations for most of the remaining vacancies, including two at-large positions on the Scientific and Statistical Committee, after the November 2018 Council meeting for consideration at the March 2019 Council meeting in Vancouver, Washington.  Visit the Council’s Advisory Body Vacancies web page for details.

Coastal Pelagic Species Advisory Subpanel:

California Commercial (3 Positions)

Mr. David Crabbe

Mr. David Haworth

Mr. Nick Jurlin

Oregon Commercial

Mr. Ryan Kapp

Washington Commercial

Mr. Daniel Crome

California Processor

Ms. Diane Pleschner-Steele

Oregon Processor

Mr. Mike Okoniewski

Washington Processor

Mr. Albert Carter

California Sport/Charter

Mr. Steve Crooke

Conservation

Ms. Gillian Lyons

Ecosystem Advisory Subpanel:

California (3 At-large Positions)

Dr. Pete Adams

Ms. Corey Ridings

Mr. Donald Maruska

Oregon (3 At-large Positions)

Mr. Scott McMullen

Ms. Gway Rogers-Kirchner

Dr. Andrew Thurber

Washington (3 At-large Positions)

Mr. Paul Dye

Dr. Terrie Klinger

Mr. Nate Stone

Groundfish Advisory Subpanel:

Fixed Gear (3 At-large)

Mr. Bob Alverson

Ms. Michele Longo-Eder

Mr. Gerry Richter

Bottom Trawl

Mr. Travis Hunter

Mid-Water Trawl

Mr. Jeff Lackey

At-Large Trawl (2 Positions)

Mr. Kevin Dunn

Ms. Sarah Nayani

Open Access South of Cape Mendocino

Mr. Daniel Platt

Open Access North of Cape Mendocino

Mr. Jeffery Miles

Processors (2 At-large Positions)

Ms. Susan Chambers

Mr. Tom Libby

At-Sea Processor

Mr. Daniel Waldeck

California Charter South of Point Conception

Mr. Merit McCrea

California Charter North of Point Conception

Mr. Robert Ingles

Oregon Charter

Mr. Loren Goddard

Washington Charter

Mr. Thomas Burlingame

Sport Fisheries (3 At-large Positions)

Mr. John Holloway

Mr. Tom Marking

Mr. Dale Meyer

Conservation

Mr. Shems Jud

Tribal Fisheries

Mr. Steve Joner

Highly Migratory Species Advisory Subpanel:

Commercial Troll

Mr. Wayne Heikkila

Commercial Purse Seine

Mr. Michael Conroy

Commercial Gillnet

Mr. Gary Burke

Commercial Fisheries (2 At-large Positions)

Mr. Douglas Fricke

Mr. William Sutton

Processor South of Cape Mendocino

Mr. Dave Rudie

Processor North of Cape Mendocino

Ms. Nancy Fitzpatrick

California Charter Boat

Mr. Mike Thompson

Washington/Oregon Charter Boat

Ms. Linda Buell

Private Sport

Mr. Bob Osborne

Conservation

Ms. Melissa Mahoney

Public At-large

Ms. Pamela Tom

At-Large

Mr. Austen Brown

Salmon Advisory Subpanel:

California Troll

Mr. John Koeppen

Oregon Troll

Mr. Darus Peake

Washington Troll

Mr. Greg Mueller

Commercial Gillnet Fishery

Mr. Greg Johnson

Processor

Mr. Gerald Reinholdt

California Charter Boat

Mr. John Atkinson

Oregon Charter Boat

Mr. Mike Sorensen

Washington Charter Boat

Mr. Butch Smith

California Sport (2 positions)

Mr. Jim Yarnall

Mr. James Stone

Oregon Sport

Mr. Richard Heap

Washington Sport

Mr. Dave Johnson

Idaho Sport

Dr. Richard Scully

California Tribal

Mr. Dave Hillemeier

Conservation

Ms. Megan Mueller

Habitat Committee:

Commercial Fishing Industry

Mr. Noah Oppenheim

Sport Fishing Industry

Ms. Liz Hamilton

Conservation

Mr. Tom Rudolph

California Tribal

Mr. Justin Alvarez

At-large (2 Positions)

Dr. Scott Heppell

Mr. Stephen Scheiblauer

Scientific and Statistical Committee:

At-Large (8 Positions, 2 Vacancies Remain)

Dr. Aaron Berger

Dr. Michael Harte

Dr. Dan Holland

Dr. André Punt

Dr. William Satterthwaite

Dr. Rishi Sharma

SHARE THIS:

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail